Turnusy rehabilitacyjne dla seniorów w górach i nad morzem

Turnusy rehabilitacyjne dla seniorów
29pon.

Turnusy rehabilitacyjne dla seniorów w górach i nad morzem

Jesteś seniorem i chciałbyś wybrać się na wyjazd rehabilitacyjny do jednego z polskich uzdrowisk? Chociaż na jakiś czas wyrwać się codziennej rutynie i cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem?

 

Na szczęście obecnie działa wiele godnych uwagi sanatoriów i ośrodków rehabilitacyjno-wypoczynkowych rozsianych po całej Polsce. Jako organizator turnusów rehabilitacyjnych współpracujemy z ponad 100 najlepszych z nich. Sprawdź, w których ośrodkach jest organizowana rehabilitacja nad morzem.

 

 

Na liście znajdują się zarówno miejscowości ciche i spokojne, jak i tętniące życiem, w których zawsze dzieje się coś ciekawego. Coś dla siebie znajdzie tu więc każdy.

 


Warunki wyjazdu na pobyt rehabilitacyjny

Turnusy rehabilitacyjne to forma rehabilitacji połączonej z aktywnym wypoczynkiem przeznaczona dla osób niepełnosprawnych. Aby wybrać się na wyjazd rehabilitacyjny, musisz posiadać ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne. Należy też postarać się o skierowanie na turnus od swojego lekarza prowadzącego. Będzie musiał wypełnić "wniosek lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny" oraz "informację o stanie zdrowia". Dzięki temu do ceny pobytu nie zostanie doliczony podatek VAT. Koszt turnusu można sobie później odliczyć od dochodu przy rozliczeniu rocznym.

 

A co jeśli ktoś nie posiada ważnego orzeczenia? Nic straconego! W takiej sytuacji pobyt leczniczy jest jak najbardziej możliwy, np. w postaci wczasów zdrowotnych. Taka forma rehabilitacji jest jednak obciążona 8% podatkiem VAT, przez co cena wyjazdu jest nieco mniej atrakcyjna.

 


Gdzie jechać na turnus rehabilitacyjny dla emerytów?

Wybór jest spory, jednak warto dokładnie prześledzić, co ma do zaoferowania każdy ośrodek.

Przejrzyj naszą ofertę turnusów rehabilitacyjnych:


W góry czy nad morze?

To już zależy od Twoich osobistych upodobań, gdyż obydwie opcje mają swój specyficzny urok. Jedni wolą leczenie w nadmorskim kurorcie: opalanie się na ciepłym piasku przy odświeżającej morskiej bryzie, wieczorne spacery na plaży i atrakcje wodne. Wsród nadmorskich ofert dużą popularnością cięszą się sanatoria w Kołobrzegu oraz turnusy rehabilitacyjne w Świnoujściu.

 

Inni z kolei bez chwili wahania wybiorą rehabilitację w górach: zapierające dech w piersi górskie krajobrazy, rześkie powietrze i wędrówki leśnymi ścieżkami. 

 

 

Na tym jednak nie koniec tego, co ma do zaoferowania nasza ojczyzna: strzałem w dziesiątkę może się okazać wybór miejscowości w innym regionie kraju. Miejsca takie wcale nie ustępują atrakcyjnością popularnym kurortom nadmorskim lub górskim, a jednocześnie są mniej tłoczne i spokojniejsze.

 


Czym się kierować wybierając ośrodek dla seniora?

Rehabilitacja dla seniorów

 

Ponad 100 ośrodków, do których seniorzy mogą się wybrać na turnus rehabilitacyjny, daje spory wybór. Gdy już zdecydowałeś, czy chcesz wybrać się w góry, nad morze lub gdzie indziej, zwróć również uwagę na poniższe czynniki:

 

 • Miejscowość – czy jest to mała, odizolowana mieścina czy może raczej popularny kurort? Jakie są lokalne atrakcje i udogodnienia? Co ciekawego można zwiedzić w okolicy? Warto przed wyjazdem dowiedzieć się czegoś o miejscu, w którym planujemy spędzić, było nie było, dwa tygodnie;

 • Standard – prowadzimy nasz własny system oceniania, w którym wyróżniającym się ośrodkom przyznajemy "słoneczka". Im więcej słoneczek, tym lepszy naszym zdaniem ośrodek.

   

  Dodatkowo w przypadku hotelów warto kierować się liczbą gwiazdek. Należy tutaj jednak podkreślić, że "standard" nie jest w tym przypadku rozumiany jako "jakość". Chodzi tutaj raczej o ilość i rodzaj udogodnień i zróżnicowanie oferty hotelu. Nierzadko zdarza się tak, że lepiej zjemy lub prześpimy się w bardziej komfortowych warunkach w hotelu jednogwiazdkowym niż takim, który ma 2 lub 3 gwiazdki;


 • Specjalizacje i zabiegi – każdy ośrodek ma swoje specjalizacje. Warto sprawdzić, czy dolegające nam schorzenie jest jedną z nich. To bardzo ważne! Od tego m.in. zależy ilość i rodzaj oferowanych zabiegów, organizowane zajęcia dodatkowe oraz możliwość indywidualnego dostosowania rehabilitacji. Niezależnie od dokonanego wyboru zajmie się nami wykwalifikowana kadra lekarzy, terapeutów i innych członków personelu ośrodka;

 • Pokoje – jak bardzo są duże? Iluosobowe? Czy posiadają łazienkę? Jak są wyposażone? Jakie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych posiadają?

 • Wyżywienie – jakie posiłki są serwowane w ośrodku? W jakich godzinach? Czy jest możliwość ustalenia własnej diety?

 • Dodatkowe zajęcia – aby uatrakcyjnić swoją ofertę, ośrodki i sanatoria prześcigają się w ciekawych pomysłach na spędzenie wolnego czasu. Może to być ognisko, przejażdżka bryczką lub wycieczka po okolicy.

Słowem podsumowania

Gdy już przeanalizujemy wszystkie te czynniki, to wybór powinien stać się znacznie łatwiejszy. Wciąż macie dylemat, na jaki turnus rehabilitacyjny dla seniorów się wybrać? Zachęcamy do kontaktu z nami. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy w wyborze.

 

Na koniec jeszcze odpowiemy na najbardziej popularne pytania:

 

 • Kto organizuje turnusy rehabilitacyjne dla seniorów? Jesteśmy Krajowym Centrum Organizacji Turnusów Rehabilitacyjnych. Jak sama nazwa wskazuje, to na nas spoczywa cała kwestia organizacyjna. Starannie selekcjonujemy sanatoria i ośrodki rehabilitacyjno-wypoczynkowe na terenie całego kraju, w których będzie odbywać się Państwa rehabilitacja.

 • Ile trwa turnus? Co najmniej 14 dni.

 • Czy na turnus mogę zdobyć częściowe dofinansowanie? Jak najbardziej – przede wszystkim ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Więcej o źródłach dofinansowania przeczytacie w artykułach: "Turnusy rehabilitacyjne – dofinansowanie z PFRON" oraz "Wczasy zdrowotne – 4 sposoby na dofinansowanie".