Sanatorium w Kołobrzegu – dobre miejsce na turnus rehabilitacyjny?

Turnusy rehabilitacyjne w Sanatorium w Kołobrzegu
17pt.

Sanatorium w Kołobrzegu – dobre miejsce na turnus rehabilitacyjny?

Nadmorskie miejscowości cieszą się dużą popularnością wśród uczestników wczasów zdrowotnych. Turnusy rehabilitacyjne w Kołobrzegu to jedna z częściej wybieranych opcji. Dlaczego akurat to miasto i sanatoria (zwane też uzdrowiskami) w nim zlokalizowane cieszą się tak dobrą opinią i jakie ośrodki są warte uwagi?

Kołobrzeg – wyjątkowe miasto uzdrowiskowe

Kołobrzeg to miasto uzdrowiskowe położone w województwie zachodniopomorskim. Posiada aż trzy letnie kąpieliska morskie. W mieście panuje specyficzny klimat. Można tutaj wyróżnić aż 5 mikroregionów klimatycznych, w tym między innymi typowy dla nadmorskich obszarów klimat plaży, a także klimat terenów zabagnionych i doliny Parsęty. W ciągu roku pada tutaj rocznie ponad średnią krajową! Średnia roczna temperatura to z kolei 8 stopni.

 

 

Dzięki bogatym źródłom solanki, wody mineralnej oraz borowiny Kołobrzeg uznawany jest za jedno z najlepszych miejsc na turnus rehabilitacyjny nad morzem. Wczasy zdrowotne w sanatoriach w tym właśnie mieście cieszą się także dużą popularnością wśród osób z zagranicy.

Borowina

Borowina bogata jest w liczne substancje organiczne w tym węglowodany, białka, garbniki, bituminy, kwasy fulinowe i humosowe oraz mikro- i makroelementy, a także sole żelazowe, krzemionkowe, glinkowe i wapienne. Świetnie sprawdza się w zabiegach wspomagających leczenie chorób reumatycznych, chorób kobiecych, chorób serca, chorób nerek, układu krążenia, układu nerwowego, czy leczeniu stanów zapalnych narządów ruchu. Sanatoria wykorzystują borowinę przede wszystkim do kąpieli leczniczych.

Wody mineralne w Kołobrzegu

Wody mineralne, jak sama nazwa wskazuje, są bogate w minerały, wydobywane z naturalnych źródeł. Aktualnie w sprzedaży znaleźć można jedną wodę pobieraną ze źródeł w Kołobrzegu – wodę „Jantar”. Ma ona mineralizację na poziomie 819,48 mg na litr wody i należy do grupy wód wysoko zmineralizowanych. Zawiera chlorki, węglowodany, sód i wapń, oraz mniejsze ilości pierwiastków takich, jak chociażby magnez, potas, jod i fluor. Oprócz tego w Kołobrzegu eksploatację wody mineralnej solankowej prowadzi także Uzdrowiskowy Zakład Górniczy. Woda ta nosi nazwę „Perła Bałtyku”. Można ją dostać jedynie na miejscu.

Solanka

Solanka jest to woda chlorkowo-sodowa w skład której wchodzi chlorek sodu, żelazo, jod oraz brom. Kąpiele solankowe to doskonała terapia wspomagająca w szczególności dla osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego, ze zwyrodnieniami reumatycznymi, obniżoną odpornością, otyłością, a także w przypadku niektórych chorób ginekologicznych i skórnych.

Sanatoria w Kołobrzegu

Aktualnie w mieście działa kilkanaście sanatoriów, a także szpitali uzdrowiskowych. Wszystkie są dostosowane do potrzeb kuracjuszy. Oferują nie tylko komfortową bazę noclegową, ale także szeroki zakres zabiegów i inne dodatkowe atrakcje. Wiele z nich posiada także swoje baseny, co jest niewątpliwą zaletą tego typu miejsc. Liczne uzdrowiska posiadają także ofertę dla dzieci i dla osób niepełnosprawnych. Sanatorium w Kołobrzegu to dobre miejsce dla wszystkich tych, którzy potrzebują regeneracji i wypoczynku w sprzyjających ku temu warunkach.

Do kogo skierowane są turnusy rehabilitacyjne w Kołobrzegu?

Z uwagi na duże pokłady borowiny, solanki oraz wód mineralnych, jakie można znaleźć w Kołobrzegu, jest to miejsce doskonałe dla osób, które walczą między innymi z:

 

  • chorobami układu pokarmowego

  • chorobami układu krążenia

  • chorobami układu nerwowego

  • problemami z narządami ruchu

  • schorzeniami reumatycznymi.

 

Warto jednak zapoznać się ze szczegółową ofertą poszczególnych ośrodków i sprawdzić, w jakich rehabilitacjach się specjalizują.

Oferta turnusów w Kołobrzegu na 2019 rok:

OW Oliwia Kołobrzeg

Zobacz na mapie

 

Ośrodek „OLIWIA „ znajduje się w pobliżu zachodniej plaży w wyjątkowo spokojnej dzielnicy Kołobrzegu. To dobre uzdrowisko przede wszystkim dla osób z problemami ze słuchem, kobiet po mastektomii, a także osób z chorobami neurologicznymi. Jest w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Zobacz szczegóły oferty, dostępne terminy i ceny turnusów - http://kcotr.pl/turnusy/ow-oliwia-w-kolobrzegu 

 

Sanatorium DOZAMEL

Zobacz na mapie

 

Ośrodek ten położony jest około 100 m od plaży. Doskonale nadaje się na turnus dla osób borykających się m.in. ze schorzeniami kręgosłupa, problemami z układem krążenia, układem oddechowym, a także z wadami postawy.

 

Zobacz szczegóły oferty, dostępne terminy i ceny turnusów - http://kcotr.pl/turnusy/orw-dozamel-w-kolobrzegu

Jak otrzymać dofinansowanie z PFRON?

Osoby niepełnosprawne mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego z PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dofinansowanie to może sięgnąć nawet 30% przeciętnego wynagrodzenia. Wnioskować o nie można nienależnie od stopnia niepełnosprawności. Więcej o dofinansowaniu wczasów zdrowotnych można się dowiedzieć z osobnego artykułu – DOFINANSOWANIE Z PFRON.

Ciekawe atrakcje w mieście

Wybierając wczasy zdrowotne w Kołobrzegu, warto nie tylko skoncentrować się na zabiegach rehabilitacyjnych i regeneracyjnych, ale oprócz tego zwiedzić samo miasto i jego okolice.

 

Oczywiście koniecznie trzeba odwiedzić trzy wyjątkowo piękne plaże – Zachodnią, Centralną oraz Wschodnią. Sezon kąpielowy zaczyna się w drugiej połowie czerwca i trwa aż do końca sierpnia. Oprócz tego warto zobaczyć także molo, latarnię morską oraz port.

 

Miasto to doskonały wybór dla osób lubiących długie spacery. Polecamy wybrać się na wycieczkę szlakami pieszymi. W Kołobrzegu znajdziemy Szlak nadmorski im. Czesława Piskorskiego, Szlak im. Jana Frankowskiego oraz Szlak Solny.

 

Znajdziemy tutaj także kilka ciekawych muzeów w tym np. Muzeum Oręża Polskiego, czy Muzeum 6D. Miasto posiada również sporo innych atrakcji do zaoferowania, które zadowolą ludzi w różnym wieku, zarówno seniorów, jak i dzieci.

 

Sanatorium w Kołobrzegu to bez wątpienia dobry wybór. Otrzymamy nie tylko profesjonalną pomoc medyczną, lecz dodatkowo będziemy mogli miło spędzić czas w pięknym nadmorskim kurorcie.